skip to Main Content
Menu
MTAC : : WEST LOS ANGELES BRANCH
Follow Us facebook

2020 Kathryn Gawartin Chopin Competition Winners

Division I  (age 10 & under)
First Place:                    Evan Chang – student of Claudia Xi from Orange County Branch 

Second Place :              Alexander Yang – student of Anders Martinson from W Los Angeles Branch

Honorable Mentions: Sabrina Pellico – student of Louisa Wong from West Los Angeles Branch
                                        Dylan Huang  – student of Herbert Waltl from South Bay Branch
                                        Andy Nauli – student of Roza Yoder from Pasadena Branch
                                         Hailey Lee – student of Hyaejin Cha from Orange County Branch
                                         HuiSeok Yoon – student of Sumin Kim from Hollywood Branch
                                        Nicole LeBaron – student of Janet Favreau from South Bay Branch 
                                                                                                                                                                                                    
Division II   (age 13 & under)
First Place Tie:           Ella Cho – student of Jenny Shin  from Los Angeles County Branch
                                       Sabrina Lo – student of Anders Martinson from West Los Angeles Branch
Second Place Tie:       Kristine Lu – student of He-Lynn Chung  from Orange County Coast Branch
                                       Kevin Wang – student of Roza Yoder from Pasadena  Branch
Honorable Mention:  Charlie Cohn – student of Mary Ann Cummins from West Los Angeles Branch
                                        Juhyeok Lim – student of Myong-joo Lee from Orange B ranch                                                                                                      Franklin Zhu – student of Andrew Park from Los Angeles Branch
Division III  (age 18 & under) 
First Place Tie:            Dominik Yoder – student of Roza Yoder from Pasadena Branch
                                        Lindsey Yang – student of Myong-joo Lee from Orange Branch
Second Place Tie:        Kasper Yoder  – student of Roza Yoder from Pasadena Branch
                                        Ryan Chun – student of Teresa Pombo from Orange County West Branch
Honorable Mention:  Marena Miki – student of Mary Ann Cummins from West Los Angeles Branch
                                        Yuman Xu – student of Ory Shihor from West Los Angeles Branch
                                        Lina Hisada – student of Nishizaka Nobuyo from San Fernando E Valley Branch
Back To Top